
Маски за лице и Коса с Алфа хидроксилни киселини AHK, история, действие и съвети
Маски за лице и Коса с Алфа хидроксилни киселини AНК – История
Да започнем от начало – Историята на плодовите киселини започва много преди да бъдат официално открити и описани от химиците. В Древен Египет и Древен Рим жените са използвали за лицето сок от лимон и грозде, къпали са се с вино, а в Русия са правили маски от кисело мляко и горски плодове. Съвременните плодови киселини са предизвикали интерес преди повече от сто години и са се използвали активно по време на Първата световна война за дезинфекция и заздравяване на рани. Тогава прави впечатление, че на местата, където се прилагат кожата изглежда по-млада и придобива добър тонус, така се установява че влияят върху общото състояние на кожата: стягат я, намаляват дълбочината на бръчките, изсветляват пигментни петна и премахват малките белези.
Плодовите киселини в козметиката
През ХХ век американците първи използват плодовите киселини за подмладяващи пилинг процедури. Козметиката с плодови киселини започва да се появява в края на 80-те години, но производителите по това време не се замислят добре за концентрацията и рH баланса на кожата и тези средства се оказват твърде силни за домашна употреба. От една страна продуктите постигат бърз резултат, а от друга те често водят до негативни кожни реакции (дразнене, лющене, зачервяване). Втория бум на плодовите киселини е в края на 90-те години, тогава са се появили и първите фармацевтични и професионални линии, преминали задълбочени клинични изпитания с доказана безопасност на продуктите.
Съвременните технологии позволиха да се създадат добре балансирани продукти с по-мек ефект. В козметиката плодовите киселини се обозначават под общото наименование АHK, което се превежда като „алфа хидроксилни киселини“. Те са една от най-популярните съставки в козметичните продукти и влияят на кожата на молекулно, клетъчно и тъканно ниво. Иначе казано, те се грижат за епидермиса ни отвън и отвътре по едно и също време.
Когато се прилагат върху кожата АHK ексфолира, овлажнява, действа противовъзпалително и антиоксидантно, стимулира синтеза на колаген и гликозаминогликани в кожата. Ексфолиращите плодови киселини са признати за едни от най-безопасните, те принадлежат към органичните киселини и това определя техния пестящ ефект върху живите клетки на кожата.
Механизмът на действие на плодовите киселини
Механизмът на действие на плодовите киселини е много прост и подобен на биологичния пилинг. Разграждайки стария кератинизиран слой от клетки, киселините отварят пътя за младите клетки, тяхното действие се характеризира като по-дълбоко и по-дълго, отколкото абразивното търкане. Основния ефект на приложението им е отстраняването на мъртвите клетки от роговия слой на кожата, увеличение на процеса на естественото им деление и появата на нов слой на повърхността.
Увеличаването на синтеза на гликозаминогликани и колаген се дължи на стимулиращия ефект на АHK върху кожните фибробласти. Друго обяснение на AHK върху синтеза на междуклетъчното вещество на дермата е „теорията за стреса“. Химическият ефект на алфа хидроксилните киселини върху кожата е стресова реакция, в отговор на която се появява активирането на защитните кожни системи. Това води до мобилизиране на вътрешните ресурси, подобрява репарабивната активност на кожните клетки и подобрява синтеза на жизнено важни молекули. По този начин, под въздействието на плодовите киселини епидермисът става по-тънък, роговия слой по-еластичен, а фините бръчки се изглаждат. Увеличавайки потока на влагата от долните слоеве на кожата до нейната повърхност, кожата се овлажнява и омекотява, това е много важно за сухата кожа.
Дамите с акне и себореен дерматит също могат да разчитат на благоприятния ефект на плодовия пилинг: намалява възпалението и лющенето на кожата, както и броят на комедоните. Намалява жизненоважната активност на бактериите, причинители от акнето, които често се секретират от мастните жлези на проблемната кожа. Препоръчва се за кожа с хиперпигментация, в допълнение редовното отстраняване на мъртвите клетки улеснява проникването в кожата на активните съставки на кремове и серуми.
Плодовите киселини имат не само общи свойства, но и собствена „специализация“(всяка от тях решава специфични кожни проблеми):
-млечната киселина: има лек ексфолиращ ефект, повишава активността на фибробластите и стимулира производството на колаген и еластин, значително повишава нивото на хидратация на кожата. Молекулите на млечната киселина са много малки по размер и лесно проникват дълбоко в кожата;
-екстракт от ябълка: съдържа витамини А, С, В, танини, придаващи на кожата свежест и еластичност. Антиоксидантите, аминокиселините, флавоноидите, органичните киселини, каротеноидите и минералните соли допринасят за подобряване на метаболитните процеси в дермата, овлажняват и изглаждат. Плодовата киселина съдържаща се в ябълковия сок подобрява структурата на косата от всякакъв вид, благодарение на нея косата е мека и блестяща;
-винена киселина: екстрактът от грозде е един от най-ценните подаръци на природата. В Древна Гърция цари поверие, че лозата е била представена на хората от боговете, а самият Дионис (бог на виното и плодородието) предава уменията си за отглеждане на лозите и изкуството да се прави вино на хората. Той научил хората да се грижат за тази култура и да я използват за здравето си. Говори се, че дори Афродита използвала сок от грозде за грижа за кожата и косата. В зърната на гроздето се съдържат много активни вещества- полифеноли, които имат уникалната способност да предотвратяват образуването на свободните радикали в организма (основната причина за ранното стареене на кожата и появата на рак). Не случайно го определят, като „кралят на плодовете“ в козметиката, изглажда кожата, предотвратява пигментацията и има кератолитичен ефект;
-лимонена киселина: съдържа много голямо количество витамин С, които има освежаващ ефект върху кожата. Екстрактът от лимон се използва в кремове за избелване и почистване на мазна и комбинирана кожа, премахва мъртвите клетки, възпалението и стеснява порите. Тази съставка включена в продуктите за лице укрепва стените на кръвоносните съдове, помага за елиминиране на пигментни петна, лунички и различни обриви, изглажда финните бръчки. Особено полезна е за косата, премахва крехкостта, сухота и пърхот;
Лимонената, ябълчната и винена киселина са наситени с антиоксиданти, което прави възможно използването им в борбата срещу признаците на фоточувствителност на кожата.
Действието на AHK киселините зависи от много фактори и най-вече от вида на кожата. При тях то се осъществява постепенно, в продължение на няколко дни: подобрява се цвета на кожата и се усеща чувството за нейната свежест и мекота.
Ако желаете да се насладите на „плодова“ маска за лице ще трябва да се придържате към следните правила:
-не използвайте маска с плодови киселини след дълъг престой на слънце;
-не превишавайте времето за експониране, посочено на опаковката. Изтръпването на лицето означава, че процесът е приключен и изплакнете маската с хладка вода;
-след прилагане на козметика с плодови киселини може да се получи леко раздразнение. Постепенно в продължение на няколко дни цвета на кожата ще се подобри;
-ако имате чувствителна кожа, направете си тест за поносимост. Непосредствено преди употреба приложете малко количество от вътрешната страна на лакътя и изчакайте. При възникване на раздразнение по-добре не използвайте;
-задължително след употреба на маска с плодови киселини нанесете хидратиращ крем с UV защита;
-използвайте маска за лице предимно вечер, за да може кожата да се възстанови;
Плодовите екстракти са истински магьосници, които се борят за красотата на кожата и косата. Трябва да се отбележи, че натуралната козметика без допълнителни добавки работи само на нивото на епидермиса и не прониква в дълбоките слоеве на кожата. За да могат козметичните продукти с плодови екстракти в състава си да работят по-ефективно, производителите осигуряват екстракти с ниско молекулно тегло и ги комбинират с масла и растителни екстракти. Този тандем позволява на полезните витамини и вещества да навлязат в най-дълбоките слоеве на дермата.
Натурална маска за лице с екстракти от ябълка, лимон и грозде.
Маската прави мека ексфолиация на повърхността на епидермиса, изглажда микро релефа на кожата и стеснява порите, молекулите на киселините проникват дълбоко в дермата и действат незабавно върху няколко слоя. >> КЪМ ПРОДУКТА
Ако имате въпроси или се нуждаете от консултация, може да ни пишете в страницата ни във Facebook или да ни позвъните.
Приятно пазаруване в онлайн магазина за Натурална Козметика Живица http://jivica.bg
Очакваме Ви онлайн! Всичко хубаво от нас!
Ако статията ви е била полезна, можете да коментирате и споделите, за да помогне на повече хора в борбата за красива и здрава коса.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.